Księga Psalmów 11 – 19

by Społeczność Chrześcijańska we Wrocławiu

Kolejne kilka psalmów rozwijają motyw człowieka nękanego przeciwnościami i wrogością bliźnich, ale jednocześnie są wyrazem zdania się na Boga i Jego osąd. Bardziej niż wołanie o ukaranie wrogów przebrzmiewa w nich prośba o otoczenie opieką, gdyż tylko Bóg jest w stanie zapewnić bezpieczeństwo i oddać sprawiedliwość swemu słudze, gdy spotyka się z pogardą i krzywdą ze strony innych. Psalmy te kontynuują wątek Dawida borykającego się z trudnościami, które poprzedzały jego wstąpienie na tron.

Z tego tonu wybija się Psalm 15, ukazujący kryteria, jakie powinien spełniać człowiek poszukujący oblicza Bożego w Jego Przybytku. Psalm ten jest przykładem odrębnego rodzaju psalmów, tzw. pieśni pielgrzymów („wejścia”) zmierzających do Przybytku, a potem Świątyni Pańskiej. Tego rodzaju psalmy miały przygotować ludzi na spotkanie z majestatem Bożym ucieleśnionym w miejscu, jakie obrał sobie za mieszkanie.

Szczególny wydźwięk posiada również Psalm 18, podsumowujący, jak wskazuje na to przypis na początku, okres zmagań Dawida z Saulem i innymi przeciwnikami. Pierwsza część psalmu ukazuje Boga przybywającego swemu słudze z pomocą, poruszającego wszystkie siły natury, w potężnej burzy, która rozgania wszystkich przeciwników. W drugiej części sługa Boży przechodzi do „kontrataku” i zwycięża swoich wrogów dzięki temu, iż opiera się na Bogu i to z Niego czerpie siłę we wszystkich swych podbojach. A ostatnie słowa odwołują się wprost do Dawida jako króla, Pomazańca Bożego.

Psalm 19 ukazuje z kolei trzy rzeczy, z których Bóg czerpie szczególną chwałę. Pierwszą jest samo stworzenie, które opowiada o wielkości Stwórcy; i nawet samo słońce, otaczane przez inne ludy wielką czcią, jest jedynie dziełem i posłańcem Bożym. Drugim źródłem chwały Bożej jest Jego Prawo, które darzy mądrością i wskazuje słuszną drogę. To przez nie Bóg objawia swoją wolę, a ludzie czczą Go okazując posłuszeństwo Jego przykazaniom. A trzecim źródłem Bożej chwały jest Jego łaska, manifestująca się w przebaczeniu, jakie okazuje swoim sługom, gdy się upamiętają. Te trzy elementy: stworzenie, Prawo i łaska są wręcz streszczeniem Bożego postępowania z ludźmi, których postawił na świecie – historii Jego zbawienia.

Zwróć uwagę: Treść Psalmu 14 jest powtórzona w Psalmie 53, a jego fragmenty cytowane są przez Pawła w Rz 3,10-12.

11-12

Tekst w przekładzie Biblii Tysiąclecia na portalu wBiblii.pl.