Księga Psalmów 119

by Społeczność Chrześcijańska we Wrocławiu

Psalm 119 jest swoistym arcydziełem literackim Księgi Psalmów, a w pewnym sensie, nawet całego Pisma Świętego. Cały psalm zbudowany jest jako akrostych, ale w odróżnieniu od innych psalmów alfabetycznych, od kolejnych liter alfabetu hebrajskiego zaczynają się nie tylko wersety, co całe „zwrotki” psalmu, każda obejmująca 8 wersetów – i każdy wiersz w zwrotce zaczyna się od tej samej litery. W przekładach na inne języki bardzo trudno jest oddać tę niezwykłą cechę, dlatego niektóre przekłady Pisma Świętego zaznaczają to, wskazując na marginesie odpowiednią dla danej zwrotki literę alfabetu.

Treścią psalmu jest natomiast dziękczynienie Bogu za Jego Słowo. Ściśle rzecz biorąc, chodzi tu o Torę, Boże Prawo, nadane narodowi za pośrednictwem Mojżesza, gdyż w chwili, kiedy powstał psalm, większość ksiąg współczesnego Pisma Świętego nawet jeszcze nie istniała, ale ponieważ celem autora psalmu nie jest przeciwstawienie Tory innym świętym tekstom, psalm ten nadal można odczytywać jako pieśń wychwalającą Słowo Boże w całej jego rozciągłości i różnorodności.

W Psalmie 119 szczególnie bogate jest słownictwo odnoszące się do Prawa Bożego: nazywane jest ono: zakonem, napomnieniami, rozkazami, ustawami, przykazaniami, prawami, słowami Boga, wskazaniami, świadectwami, postanowieniami, obietnicami, drogą, sądami itd. Nie chodzi tu jedynie o unikanie powtórzeń (różnorodność stylistyczną), ale o ukazanie całego bogactwa znaczeń, jakie łączą się z Prawem Bożym – jest ono normą, której mamy przestrzegać, ale także obietnicą, podstawą osądu, ale też wskazówką, jak mamy postępować; drogą którą mamy podążać i celem, do którego zmierzamy.

Autor psalmu ukazuje wartość Prawa Bożego nie w sposób abstrakcyjny, ale poprzez własne przeżycia i emocje. Słowo Boże nie podlega jedynie intelektualnym rozważaniom mędrców; przeciwnie, jest bardzo praktycznym narzędziem, jakie Bóg dał wszystkim ludziom, aby uczyli się życia, które podoba się Stwórcy i szukali Jego sprawiedliwości na wszystkich swych drogach. Prawo Boże jest również wybawieniem we wszelkich trudnych sytuacjach: w obliczu wrogości ludzkiej, własnych błędów i niedojrzałości, czy też ciężarów i problemów codziennej egzys-tencji. To prawdziwie dar, za który należy się wdzięczność Bogu.

Zwróć uwagę: Psalm 119 jest najdłuższym rozdziałem w całej Biblii.

11-30

Tekst w przekładzie Biblii Tysiąclecia na portalu wBiblii.pl.