Księga Izajasza 15,1 – 21,17

by Społeczność Chrześcijańska we Wrocławiu

Kolejny fragment Księgi Izajasza to proroctwa kierowane do okolicznych narodów – bliższych i dalszych. To częsty motyw w przesłaniach proroków, podkreślający wzajemne zależności, jakie łączyły ówczesne państwa Bliskiego Wschodu, oraz powszechność władzy Boga jako Pana nie tylko Izraela i Judy, ale wszystkich narodów. W zależności od okresu działania proroków i wydarzeń historycznych, mogą mieć one różną treść, ale ich wymowa jest podobna: nic, co dzieje się na świecie nie ujdzie Bożej uwagi i On ukarze wszelką niegodziwość, jakiej dopuszczają się ludzie w każdym narodzie. Było to również ostrzeżeniem dla ludu Bożego, aby nie zawierali pochopnych przymierzy politycznych, kierując się ludzkim pojmowaniem potęgi i narodowych interesów.

W Księdze Izajasza szczególna uwaga została poświęcona m.in. Egiptowi, w którym upatrywano przeciwwagę dla potęgi Asyrii. Zdarzało się, że władcy Judy poszukiwali oparcia w Egipcie, czasami to również Egipt zabiegał o sojusz z okolicznymi państwami, aby wzmocnić swoją pozycję. I oto pośród „typowych” słów ostrzeżenia, potępienia i zapowiedzi sądu, Izajasz wspomina o nadchodzącym wybawieniu Egiptu w dniu ostatecznym, i nie tylko Egiptu, ale również Asyrii. Oto dwa narody „oskrzydlające” lud Boży z północy i południa, symbole dawnej i zbliżającej się niewoli, zostają nazwane Bożym dziełem. To jeden z wielu tekstów Starego Testamentu wykracza-jących ponad „etniczny” charakter ludu Bożego (ograniczony do jednego, konkretnego narodu), stanowiący zapowiedź przyszłego pojednania wszystkich ludów – Żydów i pogan – w królestwie Mesjasza.

Podobnie jak w przypadku innych proroków, nie wiemy, czy przesłania Izajasza trafiły do „adresatów”, czy zostały wypowiedziane tylko przed mieszkańcami Judy i Jerozolimy. Wzmianka o trzyletnim chodzeniu nago pozwala sądzić, że nie były to słowa, których słuchano chętnie i często powtarzano, ale jednocześnie Bóg pokazywał, że nie należy ich lekceważyć. Kiedy Bóg przemawia, nawet jeśli są to słowa dotyczące pozornie „innych”, zawierają one ważne przesłanie dla każdego, kto ich słucha. Czasami będzie to ostrzeżenie przed podobnym losem, a czasami zapewnienie, że nic nie zatrzyma Bożego wybawienia.

Zwróć uwagę: W proroctwie Izajasza zwraca uwagę fakt, iż wśród „obcych” narodów wspomniany jest także Izrael, północne królestwo.

02-13

Tekst w przekładzie Biblii Tysiąclecia na portalu wBiblii.pl.