2 Księga Kronik 29,1 – 32,33

by Społeczność Chrześcijańska we Wrocławiu

Król Hiskiasz był jednym z najważniejszych władców Judy i rządził w Jerozolimie w czasie przełomowych wydarzeń w historii narodu wybranego. To właśnie wtedy Asyryjczycy ostatecznie rozprawili się z Izraelem, północnym królestwem, uprowadzili część jego mieszkańców do niewoli, a na ich miejsce przesiedlili inne narody. Kilka lat później najechali Judę.

Wydarzenia te stanowiły główną cześć relacji z rządów Hiskiasza w Księdze Królewskiej i Księdze Izajasza. Natomiast w Księdze Kronik uwypuklona jest przede wszystkim reforma religijna, jaka dokonała się za panowania tego władcy. Hiskiasz rozpoczął panowanie od przywrócenia świetności Świątyni w Jerozolimie, nakazując kapłanom i Lewitom, aby na nowo poświęcili się Bogu i oczyścili świętą budowlę zbezczeszczoną za rządów jego odstępczego ojca, Achaza.

Dało to początek szerszemu odrodzeniu religijnemu – prawdziwemu przebudzeniu – w całym narodzie. Przywrócenie składania ofiar Bogu skłoniło cały lud Judei do odnowienia swego oddania Bogu i zachęcono do tego również mieszkańców północnego królestwa, nękanego przez wojska asyryjskie, które były narzędziem Bożego gniewu nad odstępczymi plemionami. Kulminacją duchowego odrodzenia były uroczyste obchody Paschy, jakich nie widziano w Jerozolimie od czasów wielkich królów zjednoczonego królestwa. Oto w końcu naród zaczyna wracać do swych korzeni – przymierza z Bogiem.

Hiskiasz zadbał również o reformy zapewniające finansowanie funkcjonowania Świątyni: odtworzenie struktury grup kapłańskich i lewickich posługujących w świętym miejscu oraz przywrócenie dziesięcin składanych przez lud na rzecz kapłanów i Lewitów. Z Księgi Kronik wyłania się jasne przesłanie: powodzenie i wielkość Hiskiasza wynikały wprost z jego wierności Bogu i dbałości o Świątynię Pańską.

Tak przygotowany władca i naród nie musieli się lękać najazdów potężnych przeciwników. Podczas gdy Księga Królewska i Izajasza podkreślają zagubienie, a nawet lęk Hiskiasza i Boże wybawienie jako odpowiedź na ukorzenie się króla, w Księdze Kronik jest on władcą, który dodaje otuchy całemu ludowi i odważnie odpowiada pysznemu pogańskiemu władcy – a Bóg potwierdza jego słowa swoją mocą. Ci, którzy są wierni Bogu i jego Świątyni, nie muszą się niczego lękać.

Zwróć uwagę: Z Księgi Kronik trudno nawet zorientować się, że Jeruzalem było oblegane, gdyż pojawiają się tam jedynie posłańcy króla Asyrii.

04-14

Tekst w przekładzie Biblii Tysiąclecia na portalu wBiblii.pl.