„Lektura na drogę”

by Społeczność Chrześcijańska we Wrocławiu

Cel Księgi Kronik, inaczej niż ma to miejsce we współczesnej literaturze, przedstawiony jest dopiero na samym jej końcu. Słowa perskiego króla Cyrusa: „Wszystkie królestwa ziemi dał mi Pan, Bóg niebios. On też nakazał mi, abym mu zbudował świątynię w Jeruzalemie, które leży w Judzie. Kto z całego jego ludu jest wśród was, niech Pan, jego Bóg, będzie z nim – niech wyrusza!“ są apelem do wszystkich Judejczyków (zwanych odtąd Żydami), którym drogie są jeszcze prawa Boże, aby zostawili życie, jakie ułożyli sobie na obczyźnie (większość   z nich urodziła się już poza Judeą) i powrócili do dawnej ojczyzny, aby odbudować przede wszystkim Świątynię Bożą, a później także święte miasto, Jerozolimę.

Księga Kronik pełni w takiej sytuacji wieloraką rolę. Po pierwsze, ma stanowić zachętę dla wygnańców, aby podjęli tę niezwykłą misję, mimo iż większość z nich nie pamiętała ani Jerozolimy, ani Świątyni, która tam stała. Czytając tę księgę mogli nie tylko poznać historię „domu Bożego” i miasta, które obrał On sobie za siedzibę, ale także przekonać się, że życie ludu Bożego od kilkuset już lat było nierozer-walnie związane z tym miejscem.

Po drugie, była okazją do wpojenia im wielu prawd i zasad, które ułat-wią im funkcjonowanie w nowej rzeczywistości. W Jerozolimie nie będzie już żydowskiego króla, a jedynie namiestnicy obcych imperiów, zatem ośrodkiem skupiającym tych, którzy powrócili i wywierającym realny wpływ na ich życie nie może być już dwór królewski, jak niegdyś, lecz jakaś inna instytucja. Księga Kronik pokazuje im, że w rzeczywistości niemal od zawsze taką instytucją była Świątynia i służący w niej kapłani i Lewici – a powodzenie rządów władców Judy zależało od tego, czy byli wierni Bogu i jak traktowali święte miejsce, które obrał sobie na ziemi.

Po trzecie, szczegółowe rodowody i listy imion, w które obfituje Księga Kronik, zapewniały wzór dla ustanowienia posługi w odbudowanej Świątyni, pozwalały zachować poczucie ciągłości historycznej, a nawet odnaleźć swych przodków pośród tych, którzy służyli Bogu w Jerozolimie.

I co najważniejsze, Księga Kronik przypominała im, do czego wracają. Jerozolima i Świątynia były tylko namacalnymi przejawami odwiecznego przymierza z Bogiem. To właśnie Bóg i wierność Jego prawom były gwarancją, że to niezwykłe powodzenie się powiedzie.

03-16