Księga Rodzaju – wstęp

by Społeczność Chrześcijańska we Wrocławiu

Księga Rodzaju to księga „początków” – i podobną nazwę, od pierwszych słów księgi (bereszit) nosi ona w j. hebrajskim. Zaczyna się od opisu początku świata, stworzonego przez Boga z chaosu i pustki. Opisuje początek człowieka i ludzkiej cywilizacji, pojawienie się grzechu na świecie i jego pierwsze konsekwencje. Ukazuje początek Bożego dzieła zbawienia (ratunku) człowieka, wraz ze wszystkimi jego elementami: sądem, łaską, wiernością, wybraniem i przymierzem. Przedstawia początek historii narodu wybranego i wyjaśnia, a przynajmniej sygnalizuje, wiele elementów jego dalszych dziejów. Jest „przygotowaniem sceny” pod wszystko, co wydarzy się później, wraz z prezentacją głównej postaci całej historii biblijnej – Boga Stwórcy, który podejmuje wysiłek, aby odszukać i uratować stworzenie, które wybrało grzech, odwróciło się od Niego i zagubiło swoją drogę.

Bóg dokonuje dzieła zbawienia poprzez wybór szczególnych jednostek, które z Jego pomocą będą zdolne przeciwstawić się postępującemu upadkowi i dadzą początek prawdziwemu ludowi Bożemu, który uzmysłowi całej ludzkości prawdziwe zamiary Stwórcy. Dlatego Księga Rodzaju bardzo szybko „zawęża” swoją relację do losów tych zostali wybrani przez Boga: rozpoczyna się od opisów dziejów pierwszych ludzi (całej ludzkości), ale zaraz potem skupia się na linii Seta, a po potopie, na linii Sema i na rodzie Abrahama, Izaaka i Jakuba. Gdy rozpoczynamy jej lekturę, utożsamiamy się z całą ludzkością, gdy kończymy, czujemy się blisko związani z losami tylko jednej, szczególnej rodziny, przez którą Bóg postanowił błogosławić całemu światu.

Zgodnie z tradycją, autorstwo księgi przypisywane jest Mojżeszowi, choć wielu biblistów uważa, że ostateczny kształt księga nabrała dopiero podczas pobytu Izraelitów w niewoli babilońskiej. Liczne wyjaśnienia dotyczące miejsc i rodowodów świadczą o tym, że została spisana znacznie później niż przedstawione w niej wydarzenia, jest więc relacją teologiczną, starannie zaaranżowaną, aby przedstawić to, co jest konieczne dla zrozumienia prawd wiary.

Czytając Księgę Rodzaju zwracaj przede wszystkim uwagę na to, jak przedstawia ona Boga. Często wydaje się „zanikać” pośród opisów ludzkich losów i wyborów, ale to On jest główną postacią i to właśnie Jego postępowanie jest kluczem do zrozumienia przesłania księgi.

30_06